close
Edukira joan

Avise

Avise
Avise
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Aostako Harana
Izen ofizialaAvise
Jatorrizko izenaAvise
Posta kodea11010
ISTAT kodea007006
Geografia
Koordenatuak45°42′31″N 7°08′26″E / 45.7087°N 7.1405°E / 45.7087; 7.1405
Mapa
Azalera52,62 km²
Altitudea775 m
MugakideakLa Salle (Italia), La Thuile (Aosta Harana), Saint-Pierre (Italia), Arvier, Saint-Nicolas (Italia), Saint-Rhémy-en-Bosses eta Valgrisenche
Demografia
Biztanleria301 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea6 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0165
Katastro kodeaA521
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaAO
comune.avise.ao.it

Avise Italiako udalerri bat da. Aostako Haranean kokatuta dago. 301 biztanle ditu, 52,62 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: La Salle (Italia), La Thuile (Aosta Harana), Saint-Pierre (Italia), Arvier, Saint-Nicolas (Italia), Saint-Rhémy-en-Bosses eta Valgrisenche.

BiztanleriaUrtea2003004005006007001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 143 gizon, 151 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.00
2.10
 
90-94
 
1.99
1.40
 
85-89
 
5.96
2.80
 
80-84
 
1.32
5.59
 
75-79
 
4.64
6.99
 
70-74
 
5.96
8.39
 
65-69
 
7.95
4.90
 
60-64
 
7.95
9.09
 
55-59
 
7.95
9.09
 
50-54
 
6.62
9.09
 
45-49
 
7.28
5.59
 
40-44
 
6.62
4.90
 
35-39
 
5.30
3.50
 
30-34
 
1.99
4.90
 
25-29
 
5.30
4.90
 
20-24
 
5.30
5.59
 
15-19
 
7.28
2.80
 
10-14
 
5.96
4.90
 
5-9
 
1.32
3.50
 
0-4
 
3.31
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 414 etxebizitza zeuden: 138 (% 33,3) okupatuta eta 276 (% 66,7) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 83,2 jabetzan zeuden, % 13,9 alokairuan eta % 2,9 beste titulu batekin.

414etxebizitza (2021)
138okupatuak
276hutsik (% 66,7)

Erabilera (2021)

138
276
Okupatuak (138)Hutsik edo ez-okupatuak (276)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

83,2
13,9
Jabetzan (83,2)Alokairuan (13,9)Beste titulu batekin (2,9)

2024an 139 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 56 (% 40,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

139etxegune (2024)
56pertsona bakarrekoak (% 40,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide56
2 kide35
3 kide26
4 kide14
5 kide edo gehiago8

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]