close
Edukira joan

Foreste

Foreste
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Aisne
Izen ofizialaForeste
Posta kodea02590
Geografia
Koordenatuak49°48′32″N 3°05′55″E / 49.8089°N 3.0986°E / 49.8089; 3.0986
Mapa
Azalera4,94 km²
Altitudea63 m, 91 m eta 81 m
MugakideakBeauvois-en-Vermandois, Douchy, Germaine, Villers-Saint-Christophe, Douilly eta Ugny-l'Équipée
Demografia
Biztanleria166 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 91 (%56,5) (%43,5) 70 alt_right
Dentsitatea34 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1843ko maiatzaren 25a

Foreste Frantziako udalerri bat da Aisne departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 166 biztanle zituen 4,94 km²-ko azaleran. Azken erroldaren arabera 166 biztanle zituen 4,94 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Beauvois-en-Vermandois, Douchy, Germaine, Villers-Saint-Christophe, Douilly eta Ugny-l'Équipée.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
ForesteForeste
Població amb 66 habitants (2000)Germaine (1,1 km)
Població amb 55 habitants (2000)Lanchy (2,7 km)
Població amb 143 habitants (2000)Douchy (2,8 km)
Població amb 246 habitants (2000)Douilly (3,1 km)
Població amb 206 habitants (2000)Fluquières (3,8 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,3 °C-koa da, 3,7 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 688 mm-koa da, urtarrilean 10,5 euri-egun eta uztailean 9,1 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Fontaine-lès-Clercs udalerrian dago, 7,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,8 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 683,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,7 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -20 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 17an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea1001502002503003504004501750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 70 gizon, 91 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
7.14
 
80-84
 
0.00
0.00
 
75-79
 
10.99
7.14
 
70-74
 
10.99
7.14
 
65-69
 
5.49
0.00
 
60-64
 
0.00
14.29
 
55-59
 
5.49
7.14
 
50-54
 
0.00
0.00
 
45-49
 
10.99
7.14
 
40-44
 
0.00
14.29
 
35-39
 
10.99
0.00
 
30-34
 
5.49
7.14
 
25-29
 
0.00
0.00
 
20-24
 
0.00
0.00
 
15-19
 
5.49
7.14
 
10-14
 
28.57
21.43
 
5-9
 
5.49
0.00
 
0-4
 
0.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Foreste udalerrian 166 biztanle zeuden eta 67 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,48 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 21 kide bakarrekoak ziren, 16 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 16 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

166biztanle
67elkarbizitza-unitate
2,48lagun elkarbizitza-unitateko
47familia
16Bikotea seme-alabekin
16Bikotea seme-alabarik gabe etxean
16Guraso bakarrekoak
21Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 47 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (16). Guraso bakarreko 16 familietatik 16etan ama zen guraso bakarra. 21 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

16
16
16
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 76 etxebizitza zeuden. Horietatik 66 egoitza nagusi ziren, 4 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 6 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (75), eta apartamentuak gutxi ziren (1). Egoitza nagusietatik 51 beren jabearen bizilekuak ziren, 15 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 0 doan lagata.[10]

76etxebizitza
66egoitza nagusi
75etxe
1apartamentu

Etxebizitza multzoa

66
Egoitza nagusia (66)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (4)Hutsik (6)

Etxe mota

75
Etxea (75)Apartamentua (1)

Jabetza egoera

51
15
Jabeak (51)Alokairuan (15)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik2
1919-194524
1946-197017
1971-199013
1991-20054
2006-20206

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (36). Fuel-olioa zen berogailu mota nagusia (31 etxebizitzatan). 56 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 29 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 31tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela0
3 gela7
4 gela23
5 gela edo gehiago36

Berogailu mota

31
20
15
Fuel-olioa (31)Elektrizitatea (20)Bestelakoak (15)

Aparkalekua eta ibilgailuak

56aparkalekua
29ibilgailu 1
31ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 93 biztanleetatik 71 aktibo ziren (% 76,3), horietako 63 lanean (% 67,7) eta 8 langabezian (aktiboen % 11,3).

9315-64 urteko biztanle
% 76,3aktibo
% 67,7lanean
% 11,3langabezia-tasa

22 ez-aktibotik 14 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 63,6), 4 erretiraturik zeuden (% 18,2) eta 4 bestelako ez-aktibo ziren (% 18,2).

Ez-aktiboak

% 64
% 18
% 18
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 56 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 63 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

56enplegu udalerrian
% 87,5soldatapeko
% 12,5ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.450 eurokoa zen.

23.450 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.360 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 3 komertzioetatik, 1 eraikuntza enpresa zen, 1 zerbitzu enpresa zen eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[11]

2009an norbanakoentzat zegoen zerbitzu bakarra ile apaindegia zen.[12]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako barreiatutako lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 1933ko martxoaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Saint-Quentin - Roupy », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]