close
Edukira joan

Introd

Introd
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Aostako Harana
Izen ofizialaIntrod
Posta kodea11010
ISTAT kodea007035
HerriburuaIntrod
Geografia
Koordenatuak45°41′24″N 7°11′15″E / 45.689967°N 7.187622°E / 45.689967; 7.187622
Mapa
Azalera20,04 km²
Altitudea880 m
MugakideakRhêmes-Saint-Georges, Villeneuve (Italia), Arvier eta Valsavarenche
Demografia
Biztanleria648 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea32 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0165
Katastro kodeaE306
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaAO
introd.vda.it eta comune.introd.ao.it

Introd Italiako udalerri bat da. Aostako Haranean kokatuta dago. 648 biztanle ditu, 20,04 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Rhêmes-Saint-Georges, Villeneuve (Italia), Arvier eta Valsavarenche.

BiztanleriaUrtea400500600700800900100011001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 327 gizon, 315 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.95
0.61
 
90-94
 
0.95
1.83
 
85-89
 
2.86
3.06
 
80-84
 
4.13
4.28
 
75-79
 
5.08
5.81
 
70-74
 
6.03
8.26
 
65-69
 
4.76
7.65
 
60-64
 
6.67
7.03
 
55-59
 
5.40
7.65
 
50-54
 
9.84
6.42
 
45-49
 
4.76
3.06
 
40-44
 
9.84
7.34
 
35-39
 
5.40
5.20
 
30-34
 
4.76
5.20
 
25-29
 
4.76
5.50
 
20-24
 
5.08
10.70
 
15-19
 
5.71
4.89
 
10-14
 
6.67
4.28
 
5-9
 
3.17
1.22
 
0-4
 
3.17
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 683 etxebizitza zeuden: 302 (% 44,2) okupatuta eta 381 (% 55,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 80,3 jabetzan zeuden, % 10,9 alokairuan eta % 8,8 beste titulu batekin.

683etxebizitza (2021)
302okupatuak
381hutsik (% 55,8)

Erabilera (2021)

302
381
Okupatuak (302)Hutsik edo ez-okupatuak (381)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

80,3
10,9
8,8
Jabetzan (80,3)Alokairuan (10,9)Beste titulu batekin (8,8)

2024an 298 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 127 (% 42,6) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

298etxegune (2024)
127pertsona bakarrekoak (% 42,6)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide127
2 kide83
3 kide31
4 kide47
5 kide edo gehiago10

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]