close
Edukira joan

Pollein

Pollein
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Aostako Harana
Izen ofizialaPollein
Posta kodea11020
ISTAT kodea007049
HerriburuaPollein
Geografia
Koordenatuak45°43′41″N 7°21′25″E / 45.728°N 7.357°E / 45.728; 7.357
Mapa
Azalera15,33 km²
Altitudea551 m
MugakideakBrissogne, Quart (Italia), Aosta, Charvensod eta Saint-Christophe (Italia)
Demografia
Biztanleria1.485 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea97 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0165
Katastro kodeaG794
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaAO
comune.pollein.ao.it

Pollein Italiako udalerri bat da. Aostako Haranean kokatuta dago. 1.485 biztanle ditu, 15,33 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Brissogne, Quart (Italia), Aosta, Charvensod eta Saint-Christophe (Italia).

BiztanleriaUrtea40060080010001200140016001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 735 gizon, 711 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.27
 
95-99
 
0.28
0.27
 
90-94
 
1.97
1.63
 
85-89
 
2.25
3.27
 
80-84
 
3.80
3.67
 
75-79
 
5.20
5.58
 
70-74
 
5.20
6.94
 
65-69
 
8.16
10.07
 
60-64
 
8.44
8.03
 
55-59
 
7.31
7.21
 
50-54
 
10.13
7.76
 
45-49
 
6.47
5.99
 
40-44
 
6.47
5.17
 
35-39
 
6.05
4.90
 
30-34
 
3.52
3.95
 
25-29
 
4.22
4.90
 
20-24
 
5.49
6.12
 
15-19
 
5.20
6.12
 
10-14
 
3.94
5.03
 
5-9
 
3.09
3.13
 
0-4
 
2.81
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 881 etxebizitza zeuden: 662 (% 75,1) okupatuta eta 219 (% 24,9) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 75,8 jabetzan zeuden, % 16,2 alokairuan eta % 8,1 beste titulu batekin.

881etxebizitza (2021)
662okupatuak
219hutsik (% 24,9)

Erabilera (2021)

662
219
Okupatuak (662)Hutsik edo ez-okupatuak (219)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

75,8
16,2
8,1
Jabetzan (75,8)Alokairuan (16,2)Beste titulu batekin (8,1)

2024an 653 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 224 (% 34,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

653etxegune (2024)
224pertsona bakarrekoak (% 34,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide224
2 kide199
3 kide119
4 kide87
5 kide edo gehiago24

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]