close
Edukira joan

Proix

Proix
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Aisne
Izen ofizialaProix
Posta kodea02120
Geografia
Koordenatuak49°54′00″N 3°34′01″E / 49.9°N 3.5669°E / 49.9; 3.5669
Mapa
Azalera3,45 km²
Altitudea80 m, 151 m eta 127 m
MugakideakGuise, Macquigny, Noyales eta Vadencourt
Demografia
Biztanleria146 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 94 (%64,4) (%35,6) 52 alt_right
Dentsitatea42 bizt/km²

Proix Frantziako udalerri bat da Aisne departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 146 biztanle zituen 3,45 km²-ko azaleran. Azken erroldaren arabera 146 biztanle zituen 3,45 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Guise, Macquigny, Noyales eta Vadencourt.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
ProixProix
Població amb 164 habitants (2000)Noyales (0,9 km)
Població amb 395 habitants (2000)Macquigny (2,1 km)
Població amb 630 habitants (2000)Vadencourt (3,2 km)
Població amb 180 habitants (2000)Hauteville (4,0 km)
Població amb 137 habitants (2000)Grand-Verly (4,4 km)
Població amb 5489 habitants (2000)Guise (4,4 km)
Població amb 362 habitants (2000)Grougis (5,3 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10 °C-koa da, 3,7 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 780 mm-koa da, urtarrilean 12,2 euri-egun eta uztailean 9,1 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Fontaine-lès-Vervins udalerrian dago, 23,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 826,3 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,5 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -16 °C-koa da, 2009ko urtarrilaren 7an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea1002003004005006007001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 52 gizon, 94 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
5.32
0.00
 
80-84
 
0.00
0.00
 
75-79
 
5.32
9.62
 
70-74
 
5.32
0.00
 
65-69
 
9.57
9.62
 
60-64
 
0.00
9.62
 
55-59
 
0.00
17.31
 
50-54
 
9.57
0.00
 
45-49
 
5.32
17.31
 
40-44
 
9.57
0.00
 
35-39
 
5.32
17.31
 
30-34
 
0.00
0.00
 
25-29
 
9.57
9.62
 
20-24
 
0.00
0.00
 
15-19
 
9.57
9.62
 
10-14
 
5.32
0.00
 
5-9
 
14.89
0.00
 
0-4
 
5.32
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Proix udalerrian 146 biztanle zeuden eta 61 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,39 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 14 kide bakarrekoak ziren, 28 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 19 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

146biztanle
61elkarbizitza-unitate
2,39lagun elkarbizitza-unitateko
47familia
19Bikotea seme-alabekin
28Bikotea seme-alabarik gabe etxean
14Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 47 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (28). 28 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

28
19
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekin

2023 erroldaren arabera, udalerrian 77 etxebizitza zeuden. Horietatik 61 egoitza nagusi ziren, 6 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 10 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (77), eta apartamentuak gutxi ziren (0). Egoitza nagusietatik 51 beren jabearen bizilekuak ziren, 9 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 1 doan lagata.[10]

77etxebizitza
61egoitza nagusi
77etxe
0apartamentu

Etxebizitza multzoa

61
10
Egoitza nagusia (61)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (6)Hutsik (10)

Etxe mota

77
Etxea (77)

Jabetza egoera

51
9
Jabeak (51)Alokairuan (9)Doan lagata (1)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik17
1919-194518
1946-197016
1971-19904
1991-20053
2006-20204

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (38). 33 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 44 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 20 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 37tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela0
3 gela10
4 gela12
5 gela edo gehiago38

Berogailu mota

12
15
33
Fuel-olioa (12)Elektrizitatea (15)Gas botila (2)Bestelakoak (33)

Aparkalekua eta ibilgailuak

44aparkalekua
20ibilgailu 1
37ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 91 biztanleetatik 79 aktibo ziren (% 86,8), horietako 66 lanean (% 72,5) eta 13 langabezian (aktiboen % 16,5).

9115-64 urteko biztanle
% 86,8aktibo
% 72,5lanean
% 16,5langabezia-tasa

12 ez-aktibotik 4 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 33,3), 3 erretiraturik zeuden (% 25,0) eta 5 bestelako ez-aktibo ziren (% 41,7).

Ez-aktiboak

% 33
% 25
% 42
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 7 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 66 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

7enplegu udalerrian
% 57,1soldatapeko
% 42,9ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.330 eurokoa zen.

23.330 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 23.360 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an herrian zegoen saltoki bakarra garraio enpresa batena zen.[11]

2000. urtean Proix udalerrian 5 nekazaritza-ustiategi zeuden, 380 hektarea erabiltzen.[12]

  1. Estazioko erregistroak 1987ko abuztuaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Fontaine-les-Vervins », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]